Biblioteka Publiczna w Gryfinie

Biblioteka Publiczna

w Gryfinie

 
Tytuł:Akcja „Poczekalnia-poczytalnia. Czekając, czytajmy!”

Nowa strona 1

Z raportu z badań czytelnictwa w Polsce  za rok 2015 wykonanych na zlecenie  Biblioteki Narodowej w Warszawie wynika, że w roku 2015 przeczytanie jednej (i więcej) książki deklarowało jedynie 37 % Polaków, a 67% to osoby, które nie przeczytały żadnej książki. Analizując  nawyki czytelnicze społeczeństw krajów europejskich można stwierdzić, że najczęściej sięgają po książki mieszkańcy Skandynawii, (ponad 90% ), ale też nasi południowi sąsiedzi: np. Czesi (80%), podczas gdy w Polsce od lat obserwowany jest stały spadek czytelnictwa. Odwrócenie tej niekorzystnej i, co tu ukrywać, kompromitującej tendencji wymaga stworzenia szerokiej koalicji obywatelskiej w całym kraju. Wiele stowarzyszeń, instytucji i grup nieformalnych podejmuje różnorakie działania, które mają zachęcić młodzież, dzieci oraz seniorów do kontaktu z książką.

 

Wiele inicjatyw tego typu powstało wśród pracowników bibliotek oraz członków Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP) - powstałej w 1917 roku organizacji, której jednym z zadań jest „dążenie do zachowania piśmiennictwa dla kultury narodowej i rozwoju czytelnictwa”.

 Zachodniopomorski Okręg Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich organizuje w województwie zachodniopomorskim cyklu prostych, pozytywistycznych działań ułatwiających mieszkańcom Pomorza Zachodniego kontakt z książką. Cykl ten nazwaliśmy „Poczekalnia-poczytalnia. Czekając, czytajmy!”.

W bardzo wielu miejscach zmuszeni jesteśmy bowiem czekać przez krótszy lub dłuższy czas. Są to przychodnie lekarskie, różnego rodzaju urzędy i biura, gabinety kosmetyczne, fryzjerskie, dworce kolejowe, autobusowe, itd., itd. Wszędzie tam przy wykorzystaniu aktywności i pomysłowości lokalnych stowarzyszeń albo formalnych lub nieformalnych grup społeczników można ustawić jedną lub dwie półki z książkami. Jeśli nie ma półek, po prostu skrzynkę lub karton z książkami. A skąd książki?

Od wielu lat Koła SBP w naszym województwie włączają się w redystrybucję książek używanych, które po domowych selekcjach są usuwane z rodzinnych biblioteczek jako niepotrzebne. Koła SBP i biblioteki przyjmując od swoich czytelników przeczytane książki organizują z nich poczekalniane biblioteczki. Znajduje się na nich następująca informacja:

Z tej półki proszę wybrać sobie dowolną książkę i zabrać ją do domu. Po przeczytaniu można ją zostawić w kolejnej dowolnej „Poczytalni”. Nie traćmy czasu. Czekając, czytajmy!”.

Akcję tę proponujemy w nadziei, że nawet przypadkowy kontakt z książką może obudzić aktywność czytelniczą. Będzie to mały, ale ważny krok w rozbudzeniu na nowo zainteresowania książką i czytaniem.


Zapraszamy do Gryfińskiego Domu Kultury!
Wydrukuj

©2011 Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie

Powered by ICOR